Klub priateľov petangu Svätopluk – KPPS

Napísali o nás

Odštartovala šalianska petangová liga
( www.sala.sk, 11.8.2020 )


Úspechy šalianskeho petangu
( www.sala.sk,  21.01.2019  )


Šaliansky petang je úspešný
( www.sala.sk, 13.11.2018 )

Víkend bude na Kaskádach patriť petangu
( www.salaonline.sk, 24.08.2018 )


Klub priateľov petangu Svätopluk oslávi 10. narodeniny turnajom
( www.salaonline.sk, 14.09.2017 )

Milan Szabo získal zlato v petangu
( www.sala.sk, 08.06.2017 )

Svätuplukove dvojky slávia desať rokov
( www.salaonline.sk, 19.04.2017)


Petangista Sýkora s bronzom zo šampionátu
( www.sala.sk, 24.07.2016 )


Na Kaskádach to žilo aj petangom
( www.salaonline.sk, 14.07.2014)


Výborne obsadený šaliansky petangový turnaj
( sala.dnes24.sk, 02.06.2011 )


Druhý najväčší na Slovensku

Šaliansky Klub priateľov petangu Svätopluk pripravil na 2. májový deň už druhý ročník petangového turnaja O pohár mesta Šaľa. Čo do počtu prihlásených tímov sa stal druhým najväčším v SR. Prívlastok „naj“ mal už ten minuloročný – najkrajší na Slovensku za rok 2008.

Do „guľovačky“ sa prihlásilo 53 tímov. Domáci opäť tvorili takmer polovicu súťažného osadenstva, početné zastúpenie mala aj Bratislava, prišli tiež hráči z Vrútok, Pezinka, Dolnej Stredy, Serede a aj z blízkeho zahraničia – Maďarska a Ukrajiny.A šťastena bola podľa svojho zvyku vrtkavá. Starých harcovníkov potrápila, kde-tu pomohla nováčikom. Najväčšie prekvapenie turnaja sa podarilo šalianskemu Saki teamu v zložení Milan Sabo a Tomáš Sýkora, ktorý sa umiestnil na 12. mieste. Prvé tri miesta však nesklamali a pobili sa o ne skúsení hráči, čo sa odrazilo aj na precíznosti a hľadaní tej najlepšej stratégie proti súperom. Tak sa finále odohrávalo už za svitu hviezd a umelého osvetlenia. Putovný pohár nakoniec poputoval do rúk medzinárodnej dvojice Petra Hoisa (Kaštan Užhorod, Ukrajina) a Jána Gazdíka (CAP Bratislava). Za nimi skončili Vladimír Pavlík a Branislav Balaj (obaja Premier Bratislava) a treťou najlepšou dvojicou sa stali členovia bratislavského klubu Guliver Anton Majerčík a Vladimír Hronský.
Po minuloročných skúsenostiach dostali príležitosť aj deti v samostatnom turnaji. Zostavilo sa päť tímov a budúce hádam petangové nádeje vzali turnaj veľmi vážne. Po štyroch víťazstvá si prvenstvo odniesol tím s názvom Regular – Kamilka Zámečníková (BA) a Matej Meluš (SA). Druhú medailovú pozíciu si vydobyl domáci Jako tím a najúspešnejšie trio uzavreli členovia Trpaku z Vrútok. Odmenení čokoládou, štýlovými hodinkami a puzzle však boli všetci.
Petangový turnaj O pohár mesta Šaľa začína naberať na obľúbenosti. To je potešiteľná správa, zároveň je to však pre organizátorov aj záväzok. „Budúci rok budeme musieť vynaložiť ešte väčšie úsilie v príprave, lebo sa nám turnaj zväčšuje. Boli by sme radi, ak by nám aj mesto Šaľa vedelo pomôcť, napríklad zapožičaním stolov, lavičiek, lebo sa všetko ťažko zháňalo a potom aj zďaleka nosilo,“ vyjadril sa predseda KPPS a hlavný realizátor turnaja Peter Šúry. Ten sa so svojimi priateľmi postaral naozaj o perfektnú prípravu celej súťaže. V septembri sa tešíme na prvý ročník turnaja trojíc O tri Svätoplukove prúty. KPP Svätopluk dúfa, že ako porastie úroveň turnajov, tak sa podarí v Šali vybudovať aj niekoľko ihrísk, ktoré by sa mohli využívať celoročne a boli by prístupné nielen aktívnym hráčom, ale aj širokej verejnosti.
Autor článku Lea Tóthová ( www.slovosalanov.sk, 02.07.2009 )


Petangový turnaj na pláži

Prvomájový voľný deň ponúkol tradične veľa možností, ako ho stráviť. Na parkúre, jazde zručnosti, na námestí pri folklóre, alebo možno pri petangu. Keď sa šaliansky Klub priateľov petangu Svätopluk rozhodol zorganizovať turnaj dvojíc o pohár mesta Šaľa, rozhodne nik netušil, aký bude oň záujem. Zasúťažiť si prišlo 44 dvojíc zo Šale, Bratislavy, Martina, Serede, Pezinka, ba dokonca aj z Francúzska. Hlavný organizátor z Klubu Peter Šúry spolu s priateľmi, ktorí poznajú priebeh takýchto turnajov, pripravil naozaj perfektný deň. Od hladkého priebehu registrácie, úpravy jednotlivých ihrísk až po guláš pre vyhladnutých športovcov. Najviac si deň užili tí najmenší.

Aj keď išlo predovšetkým o pohodu, zábavu, chuť súťažiť a tiež vyhrať nikomu nechýbala. Ktosi z tých, čo sa prišli na petangistov len pozrieť, stačil vyhlásiť, že je to šport pre lenivých. Ubezpečujem všetkých, že to tak nie je. Zabrať dostanú ruky, nohy, ale aj hlava, pretože je to hra aj o taktike, odhade a prispôsobení sa podmienkam terénu. A tiež o šťastí.Keďže išlo o turnaj, na ktorý mohli prísť hráči registrovaní, neregistrovaní, juniori, výkony boli rôzne a priniesli aj prekvapenia, pri ktorých skúsení hráči skončili na nebodovanom mieste a nováčikovia zahviezdili. Šaľania tvorili skoro polovicu súťažiacich. Najlepšie sa darilo dvojici Juraj Bilik a René Ambrus, v B-turnaji skončili na 2. mieste. Z juniorov si skvele počínali súrodenci Adam a Lukáš Eliášovci, ktorí sa rovnako v B-turnaji umiestnili na 4. mieste. Pohár putoval do Bratislavy, odniesli si ho Barbara Švecová a Peter Sedláček.
Prvý petangový turnaj o pohár mesta Šaľa dopadol nad očakávania. I keď nás sem-tam rušili „milovníci prírody“ prichádzajúci na autách. Minimálne o rok sa však tešíme na ďalší ročník.
Autor článku Lea Tóthová (26.06.2008 )


Petang je pre každého

V minulom roku oslávil petang svoje 100. narodeniny. Ide o šport – hru, ktorá sa dá hrať v každom veku a na takmer všetkých povrchoch. Človek k nej potrebuje iba sadu petangových gúľ, trošku presnosti a veľa dobrej nálady.

V Šali sa petang hral po prvý raz v lete 2007. Niekoľko nadšencov turnaj natoľko uchvátil, že sa rozhodli pre založenie vlastného klubu. Vďaka iniciatíve Petra Šúryho, ktorý sa petangu venuje už niekoľko rokov a je aj členom Slovenského petangového amatérskeho klubu, koncom roka 2007 vznikol v Šali Klub priateľov petangu Svätopluk.Klub má zatiaľ sedem členov. Na začiatok mája tohto roku má už naplánovaný jeden turnaj na večianskej pláži. Privítal by, ak by sa na jeho podporu našiel nejaký sponzor. Aktivity klubu sa však nekončia len organizovaním turnajov. Rád by sa v Šali pričinil napr. aj o vybudovanie špecializovaných ihrísk pre petang.
Kto má záujem dozvedieť sa o šalianskom petangovom klube Svätopluk viac, prípadne sa stať jeho aktívnym členom, na stránkehttp://www.petang.estranky.cz/ nájde všetky potrebné informácie aj s kontaktom na zakladateľa a predsedu klubu Petra Šúryho.
Autor článku Lea Tóthová ( 12.02.2008 )


Gule hádzal aj viceprimátor

Kto šiel v prvú júnovú sobotu po večianskom „lide“, tak videl skvelo naladenú skupinu ľudí, ktorá premyslenou taktikou hádzala gule do piesku. To si aj do Šale našla cestu populárna francúzska hra zvaná petang. Organizátorom gulášového turnaja trojíc „Šaľa triplet cup 2007“ bol Slovenský petangový amatérsky klub SLOPAK v zastúpení Petra Šúryho. Peter, hoci žije v Bratislave, má v Šali množstvo kamarátov, bývalých spolužiakov, keďže tu navštevoval strednú školu. Pre¬to sa rozhodol u nás takýto turnaj zorganizovať. Navyše petang je hra bez obmedzení. „Je to hra bez hraníc ve¬kových či zdravotných a dá sa hrať na všetkých povrchoch,“ hovorí Peter.

Do súťaže sa prihlásilo 51 hráčov. Štartujúci boli zo Šale a okolia, Serede, Bratislavy, Váhoviec, Pustých Úľan, Sládkovičova i Lednických Rovní. Najmladší účastník, Adamko Melicher, mal 4 roky, najstaršia hráčka Gabriela Šú¬ryová 55 rokov. Odohralo sa 32 zá¬pasov v základnej časti a 4 o umiestnenie. Proti sebe stálo 17 trojíc, z ktorých víťazne vyšiel Kotányi team (Karol Tóth, Roman Trautenberger, Roman Kuna) nasledovaný Dream teamom (Róbert „Toty“ Tóth, Peter „Ujo Peťo“ Hakszer, René „Renči“ Ambrus) a Spolužiakmi (Peter Popluhár, Alexander Harmath a Róbert Okruhlica). Medzi účastníkmi sme zahliadli aj viceprimátora Jozef Mečiara, či poslanca Miroslava Polónyiho so svojimi ratolesťami. Obaja sú sviatoční hráči, tento turnaj im umožnil vyskúšať si petang „na ostro“.Hra súťažiacich tak pohltila, že sa šepká o založení petangového klubu a zopakovaní turnaja. Tak snáď už o rok.
Autor článku Lea Tóthová ( 21.08.2007 )